O nas

Nasza historia

29 listopada 2022 roku w Polsce została powołana partnerska organizacja charytatywna "Eleon – Pomocne dłonie dla Ukrainy".

Fundacja Eleon - Pomocne dłonie dla Ukrainy jest wynikiem rozszerzenia działalności Ukraińskiej Fundacji Charytatywnej „Eleon”.

Fundacja Charytatywna Eleon, kod EDRPOU 40352531, założona w 2016 roku organizacja charytatywna non-profit z miasta Korosteń, obwód Żytomierz na Ukrainie.

Fundacja Eleon - Pomocne dłonie dla Ukrainy

Sfery aktywnej działalności funduszu charytatywnego Eleon w Ukrainie obejmują wsparcie rodzin oniskich dochodach, dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, ciężko chorych dorosłych i dzieci, osoby wewnętrznie przesiedlone, osoby starsze, wsparcie pensjonatów geriatrycznych, domów dziecka, wsparcie placówek medycznych, organizacja charytatywnych imprez rozrywkowych, kolonii letnich dla dzieci itp.

Aktywna działalność zespołu fundacji charytatywnej na Ukrainie rozpoczęła się od wsparcia ciężko chorego chłopca Ilyi Yaroshenko, który cierpi na rzadką chorobę leukodystrofię Kanavana Van Bogarta (przyciągnięcie pomocy finansowej, znalezienie skutecznego leczenia itp.) oraz wspieranie internatu dla dzieci Ushomyr Szkoła dla dzieci z rodzin kryzysowych (udzielanie pomocy materialnej, prowadzenie zajęć rekreacyjnych i psychologicznych).

Od początku działalności organizacji na bieżąco prowadzone są działania mające na celu przyciąganie i udzielanie pomocy humanitarnej najsłabszym grupom ludności.

W 2017 roku Fundacja Charytatywna Eleon otrzymała pierwszą dotację w wysokości 8 000 USD od Ambasady Niemiec na Ukrainie na realizację projektuaranżacja dziecięcego gabinetu stomatologicznego w państwowej poliklinice stomatologicznej miasta KorosteńRegion Żytomierz, który został pomyślnie wdrożony.

Od 2018 roku realizację programów dla dzieci z rodzin kryzysowych i rodzin o niskich dochodach rozpoczęto od organizacji dwutygodniowych półkolonii letnich dla dzieci KINDERLAND, a także jednodniową rozrywkęprogramy „Fajny weekend".

W 2019 roku otwarto oficjalne biuro-magazyn funduszu pod adresem: miasto Korosteń, ul. Bazarna 1

Aktywnie przyjmowani są obywatele potrzebujący pomocy, dystrybuowana jest pomoc humanitarna, udzielana jest pomoc materialna, prawna i psychologiczna najsłabszym grupom ludności.

W 2019 roku organizacja aktywnie uczestniczyła w pracach nad przezwyciężeniem skutków COVID 19, dotyczących przyciągnięcia pomocy do regionu Korosteń obwodu żytomierskiego.

W 2020 roku grant w wysokości 8 000 USD od Ambasady Niemiec na Ukrainie na realizację projektu wyposażenia oddziału intensywnej terapii wszpital położniczy w mieście Korosteń Żytomierska, który został pomyślnie wdrożony.

W tym samym roku uruchomiono następujące programy:

- wspieranie dzieci, które w wyniku wypadków utraciły kończyny. Wśród uczestników programu Sofia Naumenko, Andrij Kowalczuk, którzy stracili nogi w wyniku potrącenia przez pociąg. Uczestnictwo w programie daje możliwość bezpłatnej protetyki w krajach Unii Europejskiej.

- ze wsparcia osób, które odniosły obrażenia w wyniku czegozostał sparaliżowany. Udział w programie

W 2020 roku otrzymano grant Ambasady Japonii na Ukrainie na zakup endoskopu wyposażenie centrum diagnostycznego Korosteń w wysokości 70815 USD projekt został pomyślnie zrealizowany.

W okresie od 2016 r. realizowane były także inne pozadotacyjne projekty pomocy dla domów dziecka,

szpitali, pensjonatów geriatrycznych obwodu żytomierskiego.

Fundacja Charytatywna Eleon współpracuje również z zagranicznymi organizacjami charytatywnymi Chernobyl Children's Life Line (Wielka Brytania), Fundacją Alight (Polska), Johannesstift Diakonie (Niemcy), Safe House for Disabled Refugees (Niemcy, Szwajcaria).

Wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie organizacja nadal aktywnie wspierała ludność Ukrainy.

Wolontariuszom fundacji udało się zmobilizować zarówno wewnętrzne wsparcie słabszych grup społecznych, jak iz wdzięcznością pozyskać międzynarodowe wsparcie humanitarne dla regionu Korosteń, przede wszystkim z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Włoch. Tylko w okresie od 24.02.2022 do 04.04.2023 6244 osoby otrzymały znaczną pomoc finansową z funduszu na Ukrainie tylko „z ręki do ręki”.

Fundusz udzielał również pomocy humanitarnej instytucjom i administracjom państwowym w innych dotkniętych regionach Ukrainy, w tym w Borodiańskiej administracji obwodowej.

Dzięki staraniom fundacji charytatywnej „Eleon” udało się ewakuować do UE 321 osób, w większości kobiet i dzieci. Wśród ewakuowanych 12 ciężko chorych, którzy bezpłatnie otrzymują od naszych partnerów wartościowe wsparcie w Niemczech. Wśród nich jest ciężko chory 22-latek Siergiej Talizow, który wraz z żoną i córką został pod koniec marca 2022 roku ewakuowany do Niemiec i skierowany na leczenie. Według stanu na koniec marca 2023 r. Potwierdzono, że Serhij został wyleczonyod raka 4 stopnia i ciężkiej postaci gruźlicy.

Wśród ewakuowanych przez naszą organizację i załatwionych za darmo protez jest także chłopiec Andrij Tomczuk, który w wyniku rosyjskiej bomby stracił obie nogi. Przemawiając w Kongresie USA, wspomniała o nim żona prezydenta Ukrainy Olena Zełenska startuje z wynikiem 5,37 minuty. Ewakuacja Andrija Tomczuka. Andrij Tomczuk na protezach.

Począwszy od maja 2022 r. region Korosteń, mimo zagrożenia bombardowaniami, zaczął przyjmować uchodźców z okupowanych regionów Ukrainy i stref działań wojennych.

Projekt wystartował w czerwcu 2022 roku SafeHouse. Nasza organizacja otrzymała pomieszczenia szkoły na przedmieściu Korosteń na czasowe zakwaterowanie uchodźców, głównie rodzin wielodzietnych i rodzin z ciężko chorymi dziećmi. Od początku marca 2023 ośrodek jest gotowy na przyjęcie pensjonariuszy. Dokonano kapitalnych remontów wewnętrznych, zbudowano kotłownię, podłączono autonomiczne wodociągi i kanalizację, zapewniono ciągłość dostaw energii elektrycznej. Lokal jest umeblowany i od 14.04.2023 rozpoczął już przyjmowanie mieszkańców. Koszty utrzymania personelu na rok 2023 pokrywane są z dotacji USAID - 1 331 135 UAH.

W grudniu 2022 r., przy wsparciu grantowym w wysokości 15 000 euro z Ambasady Niemiec na Ukrainie, zrealizowano projekt wyposażenia oddziału rehabilitacji Szpitala Rejonowego Korosteń Uszomierskiej Republiki Słowackiej w obwodzie żytomierskim.

Aby skutecznie realizować cele ukraińskiej organizacji, 29 listopada 2023 roku w Polsce została powołana partnerska organizacja charytatywna - Fundacja Eleon – Pomocne dłonie dla Ukrainy. Założycielami organizacji są założyciele Fundacji Charytatywnej Yeleon na Ukrainie.

Na początku grudnia 2022 r., przy wsparciu partnerów Chernobyl Children's Life Line (Wielka Brytania), Fundacja Alight (Polska), z sukcesem zrealizowano start projektu charytatywnego Świąteczny projekt. W ramach cotygodniowego programu wsparcia moralnego i psychologicznego sprowadzono z Ukrainy do Polski 100 dzieci dotkniętych wojną.

15 maja 2023 w ramach programy Kinderland we współpracy z naszymi partnerami Johannesstift Diakonie pierwsza grupa 20 dzieci dotkniętych wojną wyjechała do Berlina na dwutygodniowe wakacje.

W sierpniu 2023 roku w Lublinie ruszył pierwszy etap charytatywnego projektu "Kwiaty życia", mającego na celu wsparcie rodzin uchodźców z Ukrainy, które wychowują dzieci z zespołem Downa, autyzmem i innymi wadami. Oferowana jest pomoc pedagogiczna i psychologiczna, zaangażowano specjalistów defektologów oraz logopedów.

Grupa Eleon ma biuro w mieście Korosteń w obwodzie żytomierskim, 2 magazyny do przyjmowania i wydawania pomocy humanitarnej, 2 samochody towarowo-pasażerskie, sprzęt biurowy i komputerowy itp. Do transportu dużych ładunków wykorzystywany jest wynajęty samochód ciężarowy. Eleon – Pomocne dłonie dla Ukrainy dysponuje również 2 samochodami towarowo-osobowymi do przewozu uchodźców na terenie Polski.

Zarząd

Ihor Moskalyk

Prezes Zarządu

Roman Maistrenko

Wiceprezes Zarządu

Rafał Kołodziej

Członek Zarządu

Alla Moskalyk

Członek Zarządu

Michał Pastuszak

Członek Zarządu