Polityka Ochrony Dzieci

POLITYKA OCHRONY DZIECI W FUNDACJI ELEON POMOCNE DŁONIE DLA UKRAINY

Najważniejsze elementy standardów ochrony dzieci

1. Zasady bezpiecznych relacji pracowników Fundacji Eleon - Pomocne dłonie dla Ukrainy z dziećmi

W standardach ochrony dzieci znajduje się szczegółowy kodeks zachowań, który powinien być respektowany przez wszystkich pracowników Fundacji Eleon - Pomocne dłonie dla Ukrainy. Poniżej zamieszczamy streszczenie najważniejszych zasad obowiązujących osoby dorosłe pracujące w Fundacji Eleon - Pomocne dłonie dla Ukrainy :

W sytuacji, gdy dorośli nie stosują się do przyjętych zasad, świadek takiego zachowania może zgłosić sprawę do osoby przyjmującej zgłoszenia, innego pracownika Fundacji Eleon - Pomocne dłonie dla Ukrainy, którego darzy zaufaniem, lub bezpośrednio do zarządu Fundacji Eleon - Pomocne dłonie dla Ukrainy .

2. Zasady bezpiecznych relacji między dziećmi

2.1. Zasady chroniące dotyczące dzieci (granice zachowań)

Dzieckiem jest osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. Dziecko, rozwijając się, konstytuuje siebie jako osobę. Potrzebuje do tego opieki, troski, serdeczności, kształcenia i wychowania. Dzieje się to w rodzinie, ale również poprzez relacje z autorytetami oraz wartościami przekazywanymi w środowisku rówieśniczym i wychowawczym. Wszelkie oddziaływanie wychowawcze zawsze musi się dokonywać z poszanowaniem woli rodziców bądź prawnych opiekunów. Wprawdzie niemożliwe jest stworzenie wyczerpującej listy zachowań niepożądanych, ani też wskazanie precyzyjnych granic wszystkich zachowań, należy jednak kierować się poniższymi wskazówkami oraz roztropnością i wrażliwością ewangeliczną. Zasady te dotyczą nie tylko relacji dorosły – dziecko, ale również relacji pomiędzy dziećmi.

 2.1.1. Zasady chroniące w kontakcie bezpośrednim

Zachowania niedozwolone:

masaże;

Zachowania właściwe w naszym kręgu kulturowym:

Zasady ochrony dotyczące wyjazdów

Zachęca się do pełnej transparentności w organizowaniu spotkań z dziećmi. Należy:

2.2. Zasady chroniące dotyczące wszystkich, również dorosłych

Sakrament pokuty i pojednania, a także spotkania związane z towarzyszeniem duchowym powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych (konfesjonał lub miejsce osobne, ale widoczne). Jeśli nie można zachować tej zasady (np. w czasie

wakacji, pielgrzymki czy przy spowiedzi osoby chorej lub z niepełnosprawnością), należy zadbać o to, by spowiednik i penitent byli dostępni (drzwi pomieszczenia nie

mogą być zamknięte na klucz) lub widoczni dla innych osób (np. przeszklenia w drzwiach, uchylone drzwi do pomieszczenia). Niedopuszczalne jest spowiadanie lub tzw. rozmowy duchowe w pokojach prywatnych.

3. Osoby i miejsca, gdzie można uzyskać pomoc

W sytuacji gdy:

Osoby, do których zawsze możesz się zwrócić w Fundacji Eleon - Pomocne dłonie dla Ukrainy o pomoc:

y Możesz też szukać wsparcia poza Fundacji Eleon - Pomocne dłonie dla Ukrainy . Warto znać telefony zaufania i miejsca, w których możesz uzyskać fachową pomoc:

o 800-12-12-12 – całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;

o 116-111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę;

112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Poityka ochrony dzieci-Eleon.pdf